درمان سوختگی کودکان

درمان سوختگی کودکان

سوختگی پوست ، یکی از ناراحتیهایی است که اکثر کودکان دچار آن شده و در برابرش واکنش نشان می دهند . شدت و یا حدت این ناراحتی بستگی به نوع پوست کودک دارد . زیرا پوست ضخیم و تیره تر تقریبا کمتر از پوست سفید و نازک به چنین ناراحتی دچار می شود . از طرفی عدم رعایت بهداشت و نظافت نیز بر بروز چنین ناراحتی تاثیر می گذارد . بنابراین شایسته است نوزاد پس از هر نوبت ادرار کردن با پارچه یا پنبه ای آغشته به آب ولرم ، پاها و سایر قسمت های آلوده اش شسته و تمیز شود و در صورت آلوده کردن خودش و کهنه ای که به او بسته شده ، آن زمان کهنه اش بیرون انداخته و از کمر به پایین کاملا تمیز شود. باز در اینجا ذکر نکته ای مفید خواهد بود . اینکه مادران سعی داشته باشند از پوشک های حاضری استفاده نمایند تا لزومی در شستن کهنه های کثیف و خشکاندن و سپس مصرف مجدد پیش نیاید ، زیرا با شستن کهنه ها ، تا حدودی مواد اسیدی صابون یا پودر بر روی آن مانده و کهنه را کمی ضخیم و خشک و زبر می سازد و لذا برای پوست کودک سازگار نبوده و آلرژی زا می باشد .

درمان-سوختگی-کودکان

درمان-سوختگی-کودکان

علت سوختگی در کودکان

علت سوزش و سوختگی سطحی پوست کودک وجود ماده ای به نام آمونیاک در ادرار کودک است . این ماده که در اثر میکروارگانیزمهای خاصی پدید می آید اگر در صورت ادرار بیش از اندازه با پوست تماس حاصل کند ، منجر به سوختگی می شود.

درمان سوختگی در کودکان

برای درمان سوختگی نوزادان می توان از چند طریق استفاده کرد:

  • اینکه پس از هر ادرار کردن و گریه نمودن کودک که ناشی از شکایت وی است ، کهنه اش عوض شود.
  • برای مدتی پاهای کودک باز بماند تا در تماس یا هوا تا حدودی التیام یابد .
  • از پودرهای مرطوب زا استفاده شود و پس از هر تعویض کردن کهنه ، محل سوختگیها با روغن زیتون و یا وازلین آغشته و نرم شود.
  • از کهنه های یکبار استفاده شود و به هیچوجه با کهنه هایی که با پودر رختشویی و یا صابونهای تند و عطردار و اسیدی شسته شده اند ، محل سوختگی بسته نشود.
علت سوزش و سوختگی سطحی پوست کودک وجود ماده ای به نام آمونیاک در ادرار کودک است . این ماده که در اثر میکروارگانیزمهای خاصی پدید می آید . درمانگاه شبانه روزی کودکان ارمغان دارای پزشکان متخصص پوست می باشد . برای تعیین وقت قبلی و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های 44433512 و 44433516 تماس بگیرید.

سوختگی حاصل از آفتاب

باید توجه شود که نباید بدن در زیر نور مستقیم آفتاب قرار گیرد و تابش آفتاب باعث سوختگی گردد. زیرا سوختگی پوست نه تنها عوارضی را به همراه دارد ، بسیاری از سرطان های پوست را نیز موجب می گردد. شاید در اثر ورود گرمای زیاد به بدن گرمازدگی نیز حاصل شود. از طرفی کودک بیش از هر مقطع سنی دچار سوختگی آفتاب می شود . بدین لحاظ نبایستی کودک مابین ساعت 11 تا 14 بعد ازظهر در زیر تابش مستقیم آفتاب قرار گیرد.

اغلب افراد بزرگسال نیز در کنار دریا به سوختگی ناشی از آفتاب دچار می شوند و باید کودکان در چنین مکان هایی در هنگام ظهر در خانه بمانند و زیر آفتاب نباشند . البته نباید این حقیقت را انکار کرد که نور خورشید برای سلامت کودکان لازم است و تامین کننده ویتامین D می باشد . اما استفاده زیاد از نور نیز ناراحت کننده و بیماری زا هستند . اگر سوزش و سوختگی بر روی پوست رخ داد با کمپرس آب گرم آن را التیام بخشید تا سوزش و دردش کم شود . قبل از سوختگی استفاده از کرمهای ضد آفتاب استفاده کرد.

حساسیت در کودکان

برچسب گذاری توسط ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 7 =